Historia Wydziału

Wydział Ekonomiczny utworzony został w 1969 r. i był pierwszą jednostką organizacyjną wyższych studiów ekonomicznych w Radomiu. Jednakże próby powołania uczelni ekonomicznej w Radomiu sięgają znacznie wcześniej. W okresie okupacji i zaraz po wyzwoleniu przebywała w Radomiu liczna kadra profesorów. Był wśród nich m.in. prof. Tadeusz Kotarbiński, co stwarzało korzystne warunki powołania wyższej uczelni tego typu. W Muzeum Okręgowym w Radomiu znajdują się listy wystosowane w tej sprawie do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jednakże zmieniające się warunki społeczne i polityczne w tym okresie uniemożliwiły realizację tej idei.

Ponownie powrócono do niej na początku lat sześćdziesiątych. Dzięki wsparciu władz miejskich, a także lokalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zaczęto realizować wariant najbardziej realny – punkt konsultacyjny jako początek.

21 października 1967 roku nastąpiło otwarcie w Radomiu punktu konsultacyjnego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Kierownikiem punktu został dr Adam Kurzynowski. Przez cały czas trwały starania władz lokalnych o powołanie wyższej uczelni ekonomicznej, która kształciłaby kadry dla potrzeb przedsiębiorstw i instytucji całego regionu.

Dnia 27 maja 1969 roku ówczesny Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego – prof. dr hab. Henryk Jabłoński powołał Wydział Ekonomiczny Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Wydział prowadził zajęcia na trzech kierunkach: ekonomice przemysłu, ekonomice handlu, finansach i rachunkowości. Patronat naukowy nad Wydziałem objęły dwie przodujące w Polsce uczelnie: Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) – stąd też rekrutowała się kadra dydaktyczno-naukowa. Pierwszym dziekanem został prof. dr hab. Jerzy Więckowski, a prodziekanem doc. dr Wiesław Kudła. W pierwszych latach prowadzono zajęcia dydaktyczne na studiach zawodowych dziennych (I stopnia). Studia zaoczne pozostawały w gestii punktu konsultacyjnego, który powoli był wchłaniany przez nowy Wydział.

Władze i społeczność Radomia wyasygnowały ogromne sumy na rozruch i rozwój uczelni. Wydział znalazł pomieszczenie w niewykończonym gmachu szkoły podstawowej przy ulicy 1 Maja 79 (później 25 Czerwca), który po niezbędnych przeróbkach służył zarówno do celów dydaktycznych, jak też, jako akademik.

Szybko zorganizowana została biblioteka. Wydział przejął księgozbiór po likwidowanym Instytucie Ekonomiki i Organizacji Pracy. Brakujące podręczniki przekazała także biblioteka SGPiS.

Źródło: www.fotopolska.eu

Od początku powstania Wydziału została stworzona jasno określona jego wizja. Miał on na celu z jednej strony kształcenie kadr na potrzeby regionu, z drugiej zaś strony tworzenie unikatowych kierunków i specjalności, które pozwoliłyby absolwentom znaleźć zatrudnienie na ogólnopolskim rynku pracy. Wszystkie kierunki kształcenia spełniały pierwszy wymóg, natomiast ubezpieczenia i prewencja także warunek unikatowości.

Do roku ak. 1973/74 prowadzone były trzyletnie studia zawodowe, po ukończeniu których absolwent otrzymywał tytuł dyplomowanego ekonomisty i mógł kontynuować studia magisterskie w innych ośrodkach akademickich. W 1974 roku uruchomiono na Wydziale studia magisterskie dzienne. Studia zaoczne trwały cztery lata i były studiami typu zawodowego. W roku ak. 1977/78 uruchomiono 2-letnie studia magisterskie, które były studiami drugiego stopnia.

Obrona rozprawy doktorskiej pt.: Deficyt budżetu państwa i jego skutki ekonomiczne, dr Urszuli Kosterny w kwietniu 1994r. 

Struktura organizacyjna Wydziału ulegała przez okres minionych lat kilkakrotnym zmianom. Początkowo Wydział pracował w systemie katedralnym. Powołano trzy katedry: Ekonomiki Przemysłu, Ekonomiki Handlu, Finansów. Pierwsza duża reorganizacja miała miejsce w roku ak. 1975/76. Powstały wówczas dwa instytuty naukowe: Gospodarki Narodowej, kierowany przez doc. dr hab. Henryka Nurowskiego oraz Planowania i Finansów, kierowany przez doc. dr Władysława Jelenia. Duże zasługi w kierowaniu instytutem należy przypisać także doc. dr hab. Stefanowi Witkowskiemu. Taka struktura utrzymała się przez semestr.

Istotna zmiana w systemie funkcjonowania Wydziału została wprowadzona w lutym 1976 r. Zlikwidowano wówczas Wydział, a w jego miejsce został powołany Instytut Ekonomiki i Organizacji na prawach wydziału.

Posiedzenie Rady Wydziału Ekonomicznego od lewej prof. M. Trzeciak, prof. W. Rakowski, doc. M. Zwoliński

W roku 1978 powstała samodzielna Wyższa Szkoła Inżynierska w Radomiu na bazie radomskiego ośrodka Politechniki Świętokrzyskiej. Jednym z wydziałów w nowo powstałej Uczelni był Wydział Ekonomiki i Organizacji, który w ten sposób uzyskał należne mu miejsce i rangę. Struktura Wydziału obejmowała trzy instytuty. Poza Instytutem Ekonomiki i Organizacji powołano do życia jeszcze dwa – Instytut Ubezpieczeń i Prewencji, kierowany przez dr Jerzego Handschke oraz Instytut Nauk Społecznych, którego pierwszym dyrektorem został prof. dr hab. Andrzej Piekara. Ta struktura organizacyjna Wydziału utrzymała się do roku ak. 1994/95.

Bardzo dynamiczny rozwój Wydziału przypada na lata 90. ubiegłego stulecia i początek XXI wieku. W latach 1990-1996 gwałtownie wzrosła liczba studentów, co skłoniło władze uczelni i Wydziału do podjęcia działań zmierzających do poprawy infrastruktury i zbudowania nowej siedziby. 

W 1998r. ówczesny dziekan – dr Adam Rutkowski – przeprowadził Wydział do nowej siedziby, której wielkość i wyposażenie odpowiada standardom XXI wieku.

Dziekan – dr Adam Rutkowski uroczyście otwiera nową siedzibę. Wśród gości Podsekretarz Stanu w MEN Danuta Grabowska

Dostosowując się do zaistniałych warunków ekonomicznych i społecznych, władze Wydziału Ekonomicznego dokonały nowego podziału organizacyjnego. Rozwiązany Instytut Nauk Społecznych zastąpiono strukturą katedralną. Powołano Katedrę Filozofii i Socjologii, Katedrę Ekonomii oraz Zakład Polityki i Gospodarki Terytorialnej (obecnie Katedra Rozwoju Regionalnego i Lokalnego). Powstały także katedry: Bankowości, Badań Operacyjnych i Ekonometrii, Zastosowań Matematyki i Statystyki w Ekonomii oraz Technologii i Towaroznawstwa. W związku z rozpoczęciem kształcenia na nowym kierunku – Administracja powołano Katedrę Prawa. Poza katedrami w strukturze organizacyjnej Wydziału znalazły się: Zakład Zarządzania i Marketingu oraz Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstwa.

W 1999 r. powołano Katedrę Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Integracji Regionalnej, która od roku akademickiego 2000/2001 sprawowała opiekę merytoryczną nad specjalnością międzynarodowe stosunki gospodarcze razem z powołaną w 2006 r. Katedrą Biznesu i Finansów Międzynarodowych. W 2006 r. powstała katedra Biznesu i Finansów Międzynarodowych.

Znaczącym osiągnięciem, podkreślającym dokonania i rangę Wydziału było uzyskanie w 1993 r. prawa do nadawania stopnia naukowego doktora w zakresie ekonomii. Sukces Wydziału kierowanego w owym okresie przez prof. Jerzego Żuchowskiego był uwarunkowany zarówno ambicjami, jak i dokonaniami pracowników i osób kierujących Wydziałem od początku jego istnienia.

Posiedzenie Rady Wydziału

Ważnym etapem rozwoju Wydziału Ekonomicznego było uzyskanie w 2006 roku uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku Towaroznawstwo od roku akademickiego 2007/2008 (decyzja Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 lipca 2006 r. – nr DSW-2-KM-4002/18/06).

O jakości i poziomie kształcenia na Wydziale Ekonomicznym świadczy także uzyskanie przez Katedrę Nauk o Jakości – kierowaną przez prof. Jerzego Żuchowskiego – Certyfikatu Jakości Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001:2009, wydanego przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A., będącego członkiem europejskiego systemu certyfikacji IQNet.

W 2011 przeprowadzono zmiany strukturalne na wydziale . Zarządzeniem Rektora R- 10/2011 utworzono z dniem 1- go lutego  Katedrę Finansów i Ubezpieczeń , oraz włączono Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstwa do Katedry Ekonomii. Od dnia 1. II 2012  Katedra Nauk o Jakości została przekształcona w Katedrę Towaroznawstwa i Nauk o Jakości a  Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstwa w Katedrze Ekonomii przekształcono w Zakład Mikroekonomii, utworzono także w Katedrze Ekonomii Zakład Makroekonomii.

Kolejne zmiany strukturalne zostały wprowadzone zarządzeniem R-5/2013 Rektora UTH. Utworzono z dniem 1 I 2013 Katedrę Rozwoju Regionalnego i Metod Ilościowych ( na bazie Katedr: Katedry Rozwoju Regionalnego i Lokalnego i Katedry Metod Ilościowych).

Zajęcia w pracowni komputerowej

Znaczącym osiągnięciem Wydziału Ekonomicznego było uzyskanie kolejnych praw doktoryzowania. Decyzja Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów o przyznaniu z dniem 23.06.2014 r. Wydziałowi Ekonomicznemu UTH Rad. uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie Towaroznawstwo otworzyła nowe perspektywy rozwoju wydziału. W związku z tą decyzją Wydział uruchomił  od 1.10.2014 r. studia doktoranckie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na kierunkach w zakresie ekonomia i towaroznawstwo.

W roku akademickim 2014/2015 rozpoczęto kształcenie na kierunku Prawo w działalności gospodarczej, studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym. Podstawą uruchomienia studiów była   uchwała nr 316/2014 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 5.06.2014 r.

W  roku 2014 dokonano kolejnych zmian strukturalnych. Zarządzeniem  R-55/2014  Rektora UTH z dnia 6.10.2014 r. zlikwidowano  Katedrę Rozwoju Regionalnego i Metod Ilościowych oraz przekształcano Katedrę Filozofii i Socjologii w Katedrę Nauk Społecznych.

Wykład w nowocześnie wyposażonej auli 113

Zgodnie z Zarządzeniem R-20/2019 Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu został zlikwidowany Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych. Jednocześnie na mocy tego Zarządzenia na bazie zlikwidowanej jednostki organizacyjnej z dniem 1 października 2019 r. zostały utworzone dwa wydziały: Wydział Ekonomii i Finansów oraz Wydział Prawa i Administracji.

W strukturze Wydziału Ekonomii i Finansów funkcjonują cztery Katedry:
 – Ekonomii
 – Finansów, Ubezpieczeń i Rachunkowości
 – Biznesu i Finansów Międzynarodowych
 – Polityki Ekonomicznej i Bankowości

W 2019 r. Wydział podjął starania o rozszerzenie oferty kształcenia o dwa nowe kierunki, tj. Finanse i rachunkowość oraz Analityka gospodarcza (studia o profilu ogólnoakademickim na poziomie I i II stopnia, prowadzone w formie stacjonarnej i niestacjonarnej). Podstawą uruchomienia studiów na kierunku Finanse i rachunkowość jest uchwała nr 581/2020 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 28 sierpnia 2020 r., natomiast na kierunku Analityka gospodarcza – uchwała nr 772/2020 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 22 października 2020 r.

Wydział Ekonomii i Finansów

Wydział Ekonomii i Finansów pozyskał środki na finansowanie grantów ponadnarodowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) Oś Priorytet IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa. W roku akademickim 2019/2020 na Wydziale był realizowany grant ponadnarodowy: Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową (Nr 156/2019/DPE/W06-01-2019), którego celem było wzbogacenie programu studiów na kierunku Ekonomia – studia I stopnia o moduł – Innowacje w biznesie, a także przygotowanie materiałów dydaktycznych dla studentów, które zostały opracowane wspólnie z partnerem zagranicznym. Kierownik grantu – dr hab. Marzanna Lament, prof. URad. W roku akademickim 2021/2022 był realizowany kolejny grant ponadnarodowy (Nr 40/202/BZP/CPE/W.317.III.2020) w ramach projektu Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową. Celem projektu było opracowanie programu szkolenia dla studentów nt. ”Warunki zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w wybranych krajach Unii Europejskiej” oraz opracowanie materiałów dydaktycznych dla studentów, wspólnie z partnerem zagranicznym – Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. Kierownik projektu – dr hab. Anna Wolak-Tuzimek, prof. URad.

Ścieżki współpracy

W 2020 roku została zorganizowana VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Gospodarka światowa – wyzwania XXI wieku”, która przyjęła coroczny charakter i w której uczestniczy w każdym roku wielu wybitnych profesorów i osób świata nauki zarówno z kraju jak z zagranicy. W 2020 r. głównym partnerem konferencji był PZU SA, a w kolejnych edycjach konferencji uzyskano finansowanie w ramach programu „Doskonała Nauka”.

Konferencja w Baranowie Sandomierskim

W 2021 r. oraz w 2022 r. ramach programu „Doskonała Nauka” Wydział pozyskał środki finansowe na zorganizowanie następujących wydarzeń naukowych:

  1. IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Gospodarka światowa – wyzwania XXI wieku”. Nr umowy: DNK/SP/516070/2021. Kierownik projektu – dr hab. Marzanna Lament, prof. URad.
  2. Wydanie monografii naukowej: “Prospects and challenges of entities development in world economy”. Nr umowy: DNM/SP/515897/2021. Kierownik projektu – dr hab. Marzanna Lament, prof. URad.
  3. X i XI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Gospodarka światowa – wyzwania XXI wieku”. Nr umowy: DNK/SP/549670/2022. Kierownik projektu – dr Joanna Bukowska, prof. URad.
  4. Wydanie monografii naukowej: „Rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji”. Nr umowy: DNM/SP/550286/2022. Kierownik projektu – dr hab. Marzanna Lament, prof. URad.
  5. Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne Wyzwania Ekonomii – Teoria i Praktyka”. Nr umowy: DNK/SP/548202/2022. Kierownik projektu – dr hab. Anna Wolak-Tuzimek, prof. URad.

W 2022 r. realizowany był także projekt w ramach Narodowej Agencji Wymiany Międzynarodowej pt. „Solidarni z Ukrainą”. Nr umowy: BPS/UKR/2022/1/00090/DEC/01. Koordynator projektu – dr hab. Viktoriia Stoika, prof. URad.

Solidarni z Ukrainą

W latach 2018–2023 Wydział Ekonomii i Finansów uczestniczył w realizacji projektu nr POWR.03.05.00-00-Z105/17 “Zintegrowany Program UTH Rad.”. Celem projektu była poprawa jakości kształcenia w Uniwersytecie Radomskim, podniesienie kompetencji studentów odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz kompetencji zarządczych kadry kierowniczej i administracyjnej. W ramach tego projektu na Wydziale Ekonomii i Finansów organizowane były wykłady w języku angielskim prowadzone przez wykładowców z zagranicy (15 wykładów), opracowano moduł kształcenia na kierunku Ekonomia w języku angielskim – International Business & Finance, utworzono 2 pracownie komputerowe, a także podniesiono kompetencje pracowników Wydziału poprzez udział w szkoleniach z zakresu programów komputerowych (Statistica, MATLAB) oraz poprzez udział w stażach dydaktycznych na uczelniach zagranicznych – West Attica University (Grecja), Paris Nanterre University (Francja).

Nowym wydarzeniem organizowanym na Wydziale od 2022 roku są Obchody Dnia Księgowego. Jest to okazja do spotkania z praktykami świata księgowości, jak również do pogłębionej dyskusji na temat rachunkowości i zawodu księgowego – dotychczas odbyły się spotkania pt: Zawody księgowe (2022) oraz Zielona rachunkowość – wyzwania zrównoważonego rozwoju (2023). W Dniach Księgowego uczestniczą studenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych, organizowane są konkursy aktywizujące studentów i uczniów. Laureaci konkursu mają okazję by zaprezentować podjęte przez siebie problemy badawcze, a także skonsultować swoje dylematy z ekspertami.

Obchody Dnia Księgowego 2023

Z dniem 1 stycznia 2022 roku z Katedry Finansów i Ubezpieczeń została wyodrębniona Katedra Rachunkowości. Natomiast zgodnie z Zarządzeniem R-43/2023 Rektora Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego z dnia 15 września 2023 r od 1 października 2023 roku, w wyniku zmian reorganizacyjnych, na bazie Katedry Finansów i Ubezpieczeń oraz Katedry Rachunkowości utworzono obecnie funkcjonującą Katedrę Finansów, Ubezpieczeń i Rachunkowości.

Podczas ewaluacji działalności naukowej przeprowadzonej za okres 2017–2021 Minister Edukacji i Nauki przyznał Uniwersytetowi Radomskiemu im. Kazimierza Pułaskiego kategorię naukową B+, zarówno w dyscyplinie ekonomia i finanse, jak i w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Pracownicy Wydziału Ekonomii i Finansów są przedstawicielami obu tych dyscyplin naukowych.

Od roku akademickiego 2023/2024 oferta dydaktyczna WEIF została rozszerzona o nowy kierunek studiów Zarządzanie. Został on utworzony na podstawie Zarządzenia R-17/2023 Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu z dnia 27 kwietnia 2023 r. w sprawie: utworzenia studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku Zarządzanie.

Obecnie Wydział Ekonomii i Finansów prowadzi kształcenie na studiach I i II stopnia, prowadzonych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej na trzech kierunkach: Ekonomia; Finanse i rachunkowość oraz Analityka gospodarcza oraz na studiach I stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej na kierunku Zarządzanie.

Czy wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookie w zakresie opisanym w polityce bezpieczeństwa

Czy wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookie w zakresie opisanym w polityce bezpieczeństwa

Czy wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookie w zakresie opisanym w polityce bezpieczeństwa

Nie
Wróć